XXII WSAKS 2015
Czternaście zespołów, ponad 200 uczestników, pełna sala Miejskiego Ośrodka Kultury i świetna zabawa przez wiele godzin, tak w skrócie można opisać to, co działo się w Piławie Górnej w sobotę 21 listopada podczas XXII Wojewódzkich Spotkań Artystycznych Klubów Seniora. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i relacji!
Na XXII Wojewódzkich Spotkań Artystycznych Klubów Seniora stawiły się zespoły z wielu stron województwa dolnośląskiego. Najliczniej reprezentowany był powiat dzierżoniowski, ale nie zabrakło również zespołów z powiatów świdnickiego, ząbkowickiego. Świetnej zabawie seniorów towarzyszyła wzajemna życzliwość i rodzinna atmosfera, jak zawsze w Piławie Górnej!
GALERIA [KLIK] fotografowała: Pamela Dudek.
Fetę rozpoczął Zespół Siwy Włos z Piławy Górnej od Roty Seniora, zamknął zaś brawurowym występem drugi piławski zespół – Górzanie. Po imprezie w Szkole Podstawowej im. K. K. Baczyńskiego odbył się Bal Seniora, na którym wspólnie bawiło się ponad 200 osób z 14 zespołów.
Organizatorem imprezy jest Gmina Piława Górna i Miejski Ośrodek Kultury i Biblioteka, współorganizatorem Powiat Dzierżoniowski, a sponsorem Bank Spółdzielczy w Dzierżoniowie.
XXII Wojewódzkie Spotkania Artystyczne Klubów Seniora Piława Górna 2015 – opis zespołów w kolejności występów na scenie.
Zespół Siwy Włos – Piława Górna
Zespół Siwy Włos działa już od 34 lat, powstał w 1981 roku. Aktualnym kierownikiem zespołu jest Pani Janina Starościk, a kierownikiem muzycznym i akompaniatorem jest Pan Józef Król. Podczas wieloletniej działalności, zespół prezentował się na scenie na różnych konkursach, przeglądach, festiwalach i innych wydarzeniach kulturalnych na terenie całego kraju i za granicą zdobywając liczne nagrody, wyróżnienia i dyplomy.
Zespół Śpiewaczy „Złoty Potok” ze Złotego Stoku
Zespół Śpiewaczy Złoty Potok istnieje nieprzerwanie od 30 lat. W tym roku we wrześniu obchodził 30-lecie swojego istnienia. Występuje na imprezach okolicznościowych na terenie miasta i Gminy Złoty Stok. W czerwcu 2015 r. zajął 3 miejsce w kategorii seniorów na Przeglądzie Pieśni Sakralnej Vox Domini w Prusicach. Obecnie zespół prowadzi Pan Łukasz Przepióra.
Zespół Złocienie – Ząbkowice Śl.
Zespół istnieje od roku 1987, i od tego czasu dał wiele koncertów na terenie miasta Ząbkowice Śl. oraz innych miast i miejscowości województwa dolnośląskiego oraz za granicą Niemiec. Działalność zespołu ukierunkowana jest na program o charakterze wokalno-instrumentalnym, dominują w niej utwory z lat 70-tych XX wieku.
Zespół Akord – Świebodzice
Zespół istnieje od 9 lat. Obecnie prowadzony jest przez pana Ryszarda Fidlera. Występował 3 razy w Międzyzdrojach, 4 razy Lubaniu, 2 razy na Słowacji. Otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia. Uświetnia imprezy w Świebodzicach oraz pobliskich miejscowościach. W tym roku zespół był również na seminariach w Jeleniej Górze i Wrocławiu, gdzie otrzymał wyróżnienia. Jak sami napisali: „Bardzo lubimy brać udział także w WSAKS w Piławie Górnej”.
Męski Zespół Śpiewaczy Cord – Piława Dolna
Męski Zespół Śpiewaczy „Cord” rozpoczął swoją działalność artystyczną w 2006 roku. Założycielem zespołu jest jego dotychczasowy kierownik Pan Józef Flis. Prezentowane przez zespół utwory muzyczne wykonywane są w układzie dwugłosowym przy akompaniamencie akordeonu i innych towarzyszących instrumentów, takich jak gitara basowa i bęben. Patronat nad zespołem sprawuje Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów. W repertuarze zespołu można usłyszeć pieśni ludowe, biesiadne, religijne, pieśni żołnierskie i patriotyczne oraz okolicznościowe. Zespół jest bardzo aktywny, bierze udział w wielu konkursach, przeglądach, festiwalach w całym kraju, odnosząc liczne sukcesy, zdobywając wiele cennych nagród i tytułów laureata.
Zespół śpiewaczy Katarzynki – Ostroszowice
Zespół powstał w 2010 r. Założycielem jest pani Stefania Czermińska. Zespół nie ogranicza się jedynie do występów podczas organizowanych festynów, ale także chętnie uświetnia swoimi występami uroczyste otwarcia sklepów czy hoteli.
Zespół Grodzianie – Niemcza
Zespół działa od ośmiu lat przy Niemczańskim Ośrodku Kultury. Zespół posiada w swoim repertuarze ponad 120 piosenek ludowych, patriotycznych, biesiadnych. Największe sukcesy Grodzian to: wyróżnienie na festiwalu Ziemia i Pieśń w Szprotawie, II miejsce na Dolnośląskiej Liście Przebojów Ludowych Radia Wrocław, I miejsce w Bożonarodzeniowym Konkursie Stołów Wigilijnych Twierdzy Kłodzkiej, a najświeższy sukces to Grand Prix na IV Festiwalu Pieśni Dziadowskiej w Świerzawie (14.06.2015). Zespół ma na swoim koncie występy m.in.: w Operze Wrocławskiej, na Dolnośląskim Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych im. Ks. Jana Dzierżonia w Wojsławicach, Międzynarodowym Festiwalu Folkloru w Strzegomiu oraz licznych przeglądach i festiwalach od Sobótki, przez Mietków, Kobierzyce, Jawor aż po Międzyzdroje. Zespołowi akompaniuje na akordeonie instruktorka muzyczna Pani Krystyna Jasińska.
Zespół Ale Babki – Świdnica (Gmina Wiejska).
Zespół istnieje od 25 lat, występował m.in.: we Francji, Niemczech, Czechach i w wielu regionach Polski. Jest laureatem Grand Prix Spotkań Artystycznych Seniorów w Międzyzdrojach, wielokrotnie był nagradzany podczas różnych festiwali i konkursów. Zespół prowadzi Pani Hanna Raszkiewicz.
Zespół Wokalno-Instrumentalny „Tęcza”– Dzierżoniów
Zespół Wokalno-Instrumentalny „Tęcza” działa od 20 lat pod patronatem Polskiego Związku Niewidomych w Dzierżoniowie. Kierownikiem od początku założenia zespołu jest pani Ludwika Adamczak, a akompaniuje pan Zygmunt Bielawski.
Zespół Sami Swoi – Ząbkowice Śl.
Kierownikiem zespołu jest pani Maria Furca, kierownikiem muzycznym – Pan Czesław Mostowy. Zespół istnieje już 4 rok, w repertuarze prezentuje utwory biesiadne, ludowe, okolicznościowe. Zespół zapraszany jest na koncerty plenerowe na terenie powiatu ząbkowickiego oraz na imprezy okolicznościowe na terenie woj. dolnośląskiego.
Zespół Grzędowianki z Grząd.
Zespół działa od 1988 roku z inicjatywy kobiet działających w Kole Gospodyń Wiejskich w Grzędach. Kierownikiem zespołu została pani Janina Łaciak, która była animatorem kultury ludowej. Pisała teksty piosenek, organizowała spotkania i występy. Dziś kierownikiem zespołu jest pani Zofia Bernadyn. W Grzędowiankach śpiewa 15 pań, którym na akordeonie przygrywa Krzysztof Muras a na bębnie Marcin Poniedzielski. Seniorką zespołu jest pani Alina Krotla, która śpiewa z córką Teresą Dąbrowską. Zespół śpiewa piosenki z różnych stron polski. Po wojnie w Grzędach osiedlili się polacy z okolic Kielc, Krakowa oraz z Kresów Wschodnich.
Zespół Jesień Życia – Dzierżoniów
Zespół powstał w 2008 roku przy Dziennym Domu Pomocy Społecznej w Dzierżoniowie. Zespół bierze udział w przeglądach folklorystycznych, ostatnio występował w Żarowie, Mietkowie, Ściechowie oraz w Dzierżoniowie. Jest również organizatorem przeglądów, kierownikiem zespołu jest pani Ewa Węgrzyn.
Zespół Con Moto – Piława Dolna
Opiekunem zespołu jest pan Kazimierz Krawczyk. Zespół istniej od 10 lat, w tym czasie nagrał płyty, bierze udział w wielu przeglądach organizowanych przez gminę Dzierżoniów, a także ogólnopolskich. Zespołowi akompaniują: Pani Jolanta Kotowicz – skrzypce, Pan Jan Butkowski – gitara basowa oraz Pan Kazimierz Krawczyk – akordeon.
Zespół Górzanie Piława Górna
Zespół w przyszłym roku będzie obchodził jubileusz 40-lecia istnienia, powstał w 1976 r. Ma na swoim koncie bardzo duże osiągnięcia, cieszy się uznaniem o czym świadczą liczne koncerty i zdobyte nagrody. Na festiwalach ogólnopolskich często zajmował I, II miejsca, był i jest nadal nagradzany za swoją twórczość na wielu konkursach i przeglądach. W swoim repertuarze posiada posiada tańce i piosenki z regionów: Dolny Śląsk, Lublin, Wielkopolska, Rzeszów i Kaszuby. Koncertuje także poza granicami kraju i kilkakrotnie był nagrywany do telewizji i Radia Wrocław. W Wojsławicach w 2014 i 2015 roku na przeglądzie konkursowym „Biesiady Kapuścianej” został uznany za królów tej biesiady. Instruktorem i kierownikiem zespołu jest pani Teresa Bokota.
RELACJE MEDIALNE:
XXII WOJEWÓDZKIE SPOTKANIA ARTYSTYCZNE
KLUBÓW SENIORA PIŁAWA GÓRNA 2015
Aż 14 zespołów zaprezentuje się na piławskiej scenie podczas XXII Wojewódzkich Spotkań Artystycznych Klubów Seniora Piława Górna 2015. Ponad 200 artystów seniorów przyjedzie do naszego miasta z całego województwa dolnośląskiego, by prezentować swój dorobek artystyczny. Początek imprezy w sobotę 21 listopada o godzinie 14:00. Zapraszamy!
W tym roku na scenie nie zabraknie debiutantów, których jeszcze nie widzieliśmy w Piławie Górnej. Zgłosiły się dwa zespoły, które nie gościły jeszcze na deskach sceny Miejskiego Ośrodka Kultury, to: Katarzynki z Mościska oraz Ale Babki ze Świdnicy.
Współorganizatorem imprezy jest tradycyjnie Powiat Dzierżoniowski. Imprezę wsparł finansowo również Bank Spółdzielczy w Dzierżoniowie.
Znamy listę zespołów zakwalifikowanych do XXII Wojewódzkich Spotkań Artystycznych Klubów Seniora Piława Górna 2015. Organizatorzy po weryfikacji kolejności zgłoszeń oraz regulaminu zakwalifikowali do występu w tym roku aż 14 zespołów. Sprawdźcie pełną listę!
XXII Wojewódzkie Spotkania Artystyczne Klubów Seniora Piława Górna 2015
Lista zespołów zakwalifikowanych – wg. kolejności zgłoszeń:
- Złoty Potok – Złoty Stok
- Grodzianie – Niemcza
- Grzędowianie – Grzędy – Czarny Bór
- Cord – Piława Dolna
- Tęcza – Dzierżoniów
- Sami Swoi – Ząbkowice Śląskie
- Jesień Życia – Dzierżoniów
- Con Moto – Piława Dolna
- Akord – Świebodzice
- Złocienie – Ząbkowice Śląskie
- Katarzynki – Mościsko
- Ale Babki – Świdnica
- Siwy Włos – Piława Górna
- Górzanie – Piława Górna
Regulamin
Organizator: Miejski Ośrodek Kultury i Biblioteka w Piławie Górnej
CEL:
-integrowanie środowiska artystycznego seniorów na terenie naszego województwa,
-zaprezentowanie przez zespoły swojego dorobku artystycznego,
-stworzenie atmosfery miłej zabawy i poczucia wspólnoty środowiska „złotego wieku”
Impreza nie ma charakteru konkursu
Dzień: 21 listopada 2015 (sobota)
Godzina: 14:00.
Miejsce: Miejski Ośrodek Kultury i Biblioteka w Piławie Górnej, ul. Piastowska 40
1. Zespoły, które wyrażają chęć uczestnictwa, wysyłają na nasz adres kartę zgłoszenia: [pobierz PDF]: karta zgłoszenia – 22. WSAKS 2015 – Piława Górna [pobierz DOC] karta zgłoszenia – 22. WSAKS 2015 – Piława Górna w terminie najpóźniej do 23 października 2015 r. (ul. Piastowska 40, 58-240 Piława Górna).
Ważne!
2. Do przeglądu zostanie zakwalifikowanych 12 pierwszych zgłoszeń zespołów.
Z uwagi na dużą liczbę zgłoszeń na WSAKS, a ograniczone możliwości przyjęcia większej liczby uczestników, zespoły, które nie brały udziału w przeglądzie w roku 2014 będą zakwalifikowane w pierwszej kolejności.
3. Zakwalifikowane zespoły organizator powiadomi telefonicznie.
4. Koszt akredytacji w wysokości 25 zł od każdego członka zespołu należy uiścić po powiadomieniu o zakwalifikowaniu zespołu do dnia 10 listopada na podany nr rachunku: Bank Spółdzielczy w Dzierżoniowie 76 9527 0007 0042 6868 2000 0001 (z dopiskiem „XXII WSAKS – nazwa zespołu”).
Brak wpłaty akredytacji w wyznaczonym terminie będzie równoznaczny z rezygnacją z W.S.A.K.S.
5. Zespoły prezentują program w czasie do 15 minut (muzyka, taniec, śpiew, recytacja, humor).
6. Zespoły przyjeżdżają na koszt własny lub instytucji patronującej.
Organizatorzy zapewniają uczestnikom znaczki okolicznościowe, dyplomy, upominki, niepowtarzalną atmosferę, poczęstunek i wspólną zabawę do późnego wieczora.
Nasz adres:
Miejski Ośrodek Kultury i Biblioteka w Piławie Górnej
ul. Piastowska 40
58-240 Piława Górna
Tel./fax: 74 83 71 596 (dodatkowe informacje: Pan Dariusz Kulak)
e-mail: dariusz.kulak@mokib.pl
Dodatkowe informacje na stronie: www.mokib.pl
DO POBRANIA:
karta zgłoszenia – 22. WSAKS 2015 – Piława Górna [PDF]
karta zgłoszenia – 22. WSAKS 2015 – Piława Górna [DOC]
Regulamin 22. WSAKS Piława Górna 2015 [PDF]