Górzanie

Zespół Górzanie

Zespół Folklorystyczny „Górzanie” powstał przy Miejskim Ośrodku Kultury w Piławie Górnej w 1976 r. na bazie chóru kościelnego. W pierwszych latach był to zespół śpiewaczy, który w swoim repertuarze miał pieśni z regionu Dolnego Śląska. Instruktorem muzycznym był mgr Włodzimierz Hinc. Zespół od początku cieszył się dużym uznaniem. Świadczyły o tym liczne koncerty i wielokrotne nagrania do Polskiego Radia – program „Pod Kogucikiem”.

Przy Miejskim Ośrodku Kultury powstał drugi zespół młodzieżowy „Kopaniczanie” założony przez Panią Teresę Bokotę, którego instruktorem był również mgr Włodzimierz Hinc. W 1985 r. zespół „Kopaniczanie” zasilił zespół „Górzanie” i nastąpiło jego przekształcenie w Zespół Pieśni i Tańca „Górzanie”- pierwszym choreografem był Pan Krzysztof Tokarski, później choreografem został Pan Lubomir Szmidt, a instruktorem muzycznym Pani Hanna Raszkiewicz.

Wzbogacony o taniec i stroje ludowe zespół zyskał na atrakcyjności i popularności. Rozszerzył swój repertuar o pieśni i tańce dolnośląskie, lubelskie, rzeszowskie, wielkopolskie i kaszubskie. Wzrosła rozpoznawalność zespołu, o czym świadczą nagrania do Radia i Telewizji Wrocław oraz zaproszenia na ogólnopolskie przeglądy, Piknik z Folklorem w Świnoujściu i Międzyzdrojach, Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny w Nowej Rudzie i Strzegomiu.

Już od kilkunastu lat zespół prowadzi Pani Teresa Bokota jako kierownik i instruktor. Zespół nadal cieszy się dużą popularnością. Na ogólnopolskich przeglądach folklorystycznych w Bydgoszczy, Świnoujściu, Międzyzdrojach, w Świerzawie, Szprotawie, w Kazimierzy Dolnym nad Wisłą, w Pyrzycach, w Operze Wrocławskiej zdobywał liczne nagrody i wyróżnienia.

Przez dwa lata pod rząd Górzanie w Konkursie Piosenki Biesiadnej w Wojsławicach został nagrodzony jako jedyny zespół tytułem „Królowie dolnośląskiej biesiady kapuścianej”. W Jeleniej Górze na Międzynarodowym Przeglądzie Amatorskiej Twórczości Seniorów zdobył I miejsce i nagrodę pieniężną. Koncertuje również poza granicami kraju. Często zespół można usłyszeć i zobaczyć w Radiu i Telewizji Wrocław. Bierze udział w różnych imprezach, np. dożynkach, przeglądach, dniach miast, uroczystości z okazji świąt narodowych, itp.

Duży wkład w rozwój zespołu od początku jego istnienia wniosła Pani Sabina Romanowska, która pisała teksty piosenek, często poetyckie, komponowała melodie i utwory, które na ogólnopolskich festiwalach wzbudzały emocje na stojąco.